כריסמס באלבניה- חג מולד סטייל בלקן

כריסמס באלבניה- חג מולד סטייל בלקן

אלבניה, ששוכנת בלב חבל הבלקן, נותרה אחד מהאוצרות הנסתרים של אירופה, במיוחד בעונת חג המולד. למרות היותה מדינה בעלת רוב מוסלמי, תקופת הכריסמס נחגגת בכל רחבי המדינה בצורה מרהיבה, מבטאת את הפסיפס התרבותי העשיר הזה שנקרא אלבניה. 

דמיינו לעצמכם שיטוט בשווקים תוססים מתחת לחופה של אורות מנצנצים, כשהאוויר מלא בניחוח מתוק של בקלאוות וברקע צליל של מנגינות חגיגיות. דמיינו את עצמכם חוקרים עיירות עתיקות מעוטרות בתפאורה חגיגית, ממלכה שבה כל אבן מרוצפת ופינת רחוב מספרות סיפור של מסורות בנות מאות שנים. מהרחובות התוססים של טירנה ועד ליופי השלו של הריביירה האלבנית, מדריך זה יחשוף כיצד אלבניה חוגגת את התקופה המשמחת הזו.

נכון, כריסמס באלבניה שונה כנראה ב-180 מעלות ממקביליו המערב אירופאים, אבל זה כל הקסם שלו. השילוב ההרמוני הזה של מסורות מוסלמיות ונוצריות יוצר חווית חג שלא דומה לאף אחת אחרת. 

הכנו לכם מדריך מקיף להרפתקת כריסמס באלבניה (מעודכן לשנת 2023)- המאכלים המסורתיים שמחממים את הנשמה, השווקים הצבעוניים שמסנוורים את החושים והחוויות התרבותיות שממלאות את הלב. תקבלו תובנות לגבי תאריכים חשובים, מה פתוח במהלך החגיגות ומקומות שחובה לבקר בהם לצד אירועים חשובים ברוח החג. 

אז אם מיציתם את חוויית חג המולד המערב אירופאית, או שמתחשק לכם לנסות ולטעום משהו חדש ואחר, חופשת כריסמס באלבניה מבטיחה להיות מרעננת, מיוחדת, צבעונית ומלאת ריגושים. הישארו עמנו. 

נוצרים לצד מוסלמים- המרקם הרב תרבותי של אלבניה

רגע לפני שנעמיק בחגיגות הכריסמס של אלבניה, חשוב רגע לגעת במרקם הרב-תרבותי הייחודי שמגדיר את המדינה המרתקת הזו. אלבניה, אומה שזוכה לשבחים בשל הסובלנות הדתית וההרמוניה שלה, מציגה עולם יוצא דופן של דו-קיום בין מוסלמים ונוצרים. השילוב המקסים הזה של אמונות ותרבויות הוא לא רק מאפיין של אלבניה המודרנית, אלא אבן יסוד בזהותה.

60 אחוזים מאוכלוסיית אלבניה נחשבים למוסלמים ורק 17% מהתושבים הם נוצרים, בעיקר קתוליים ואורתודוכסים. למרות גודלה הקטן, לאוכלוסייה הנוצרית באלבניה שורשים היסטוריים עמוקים שנמשכים מאות שנים אחורה. קהילות אלה, על אף שהן קטנות בהשוואה לרוב המוסלמי, מילאו תפקיד משמעותי בפסיפס התרבותי וההיסטורי של האומה. השפעתם ניכרת בסצנת האמנות, האדריכלות והמסורות של המדינה, תורמים למגוון העשיר שאלבניה מציגה בגאווה.

באלבניה, סובלנות דתית היא יותר ממושג, זוהי דרך חיים. נוצרים ומוסלמים חיים זה לצד זה, משתתפים בחגיגות ובמסורות זה של זה בכבוד ובשמחה כנים ואמיתיים. הרמוניה זו היא תוצר של זהות אלבנית משותפת שמתעלה על הבדלים דתיים. ההיסטוריה של האומה, במיוחד בעידן הקומוניסטי, כאשר חיי הדת דוכאו, טיפחה תחושה חזקה של אחדות וכבוד הדדי בין אמונות ותרבויות שונות.

חג המולד באלבניה הוא השתקפות של דו-הקיום ההרמוני. זהו הזמן שבו כל המדינה, ללא קשר לשיוכה הדתי, מתכנסת לחגוג. החגיגות מלאות בתחושה של הכלה ושמחה, תחושות שהופכות את עונת חג המולד באלבניה לקהילתית ומחממת לב באופן ייחודי, תחושה שישראלים רבים יכנו מעוררת קנאה. ועכשיו, בואו נצא לחקור כיצד הסינרגיה היפה הזו של תרבויות ואמונות מתעוררת לחיים במהלך עונת חג המולד. התכוננו להיות מוקסמים מחגיגה שלא רק מכבדת מסורות נוצריות אלא גם מגלמת את רוח האחדות והאחווה האלבנית.

מה הופך את חג המולד באלבניה למיוחד?

אז מה הופך את חג המולד כאן לכל כך ייחודי וקסום? שהרי רק 17% מאוכלוסיית המדינה חוגג באמת את החג בהיבט הדתי. באלבניה, חג המולד הוא לא רק חג, זהו פסיפס חי של מסורות, רוח קהילתית וחגיגה שחורגת מהקווים הדתיים.

הגישה של אלבניה לחג המולד מאופיינת בשילוב בין מסורות עתיקות יומין ובין חגיגות עכשוויות. מיזוג זה משקף את המורשת התרבותית המגוונת של המדינה, ארץ שבה נפגשות השפעות מזרחיות ומערביות, והתוצאה- מושלמת. מהדי פעמוני הכנסייה ועד לקריאת התפילה מהמסגדים, עונת החגים מאופיינת בדו קיום הרמוני של עולמות נוצריים ומוסלמיים.

אלבניה ידועה בחום ובמסורת האירוח שלה, והכריסמס האלבני מבטא זאת בצורה מרהיבה. במהלך החג הקהילתי התושבים פותחים את בתיהם ולבם, מזמינים חברים, שכנים ואפילו זרים להשתתף בחגיגות השמחות. החום הזה אינו מוגבל רק לקהילה הנוצרית, זהו סנטימנט כלל-ארצי שמגלם את רוח ה'mikpritja' הכנסת האורחים, ערך מרכזי בתרבות האלבנית.

אווירה חגיגית בערים ובכפרים

עיר הבירה טירנה הופכת בתחילת חודש דצמבר לארץ פלאות חורפית עם תצוגות אור מסנוורות, שווקי חג מולד תוססים וקונצרטים מרהיבים. הכיכר המרכזית של העיר הופכת למוקד של חגיגות וכוללת עץ חג מולד מפואר ושלל פעילויות שפונות לכולם. 

בעיירות ובאזורים הכפריים הקטנים, חג המולד מקבל ניחוח מסורתי יותר. כאן, החגיגות שזורות עמוק במנהגים ובמורשת המקומית. אתם עלולים להיתקל במסורות עתיקות יומין כמו טקס מסורתי שנקרא 'באדג'אק' ובו שורפים גזע עץ ברוח החג, או במופע כנסייה של שירי חג מולד מסורתיים שעברו במשך דורות. חשוב להבין כי באלבניה ישנם ישנם כפרים ועיירות שבהן מתגוררות בעיקר אוכלוסיות נוצריות, ובאזורים אלה, חג המולד נחגג בלהט דתי מסורתי. באזורים בעלי רוב נוצרי תמצאו קישוטים מסורתיים, אורות וחגיגות מקומיות שמציינות את מעמד החג הצבעוני. בכפרים מוסלמיים אמנם לא תמצאו קישוטים ואורות בדרך כלל, אך גם אלו לעתים מציינים את החג עם יריד מקומי או הופעה מיוחדת.

לסיכום, חג המולד באלבניה הוא זמן מיוחד, כמעט קסום שתופס את תמצית הרב-תרבותיות, החמימות והמסורות העשירות של המדינה. החג מציע חוויה ייחודית, שונה באופן ניכר מהנרטיב הטיפוסי של חג המולד, מה שהופך אותו ליעד מסקרן עבור אלה שמבקשים לחוות את עונת החגים באור חדש ומיוחד.

תאריכים חשובים ומידע מעשי

כשאתם מתכננים את מסע חג המולד שלכם לאלבניה, חשוב להיות מודעים לתאריכים החשובים במהלך עונת החגים וחשוב גם להצטייד במידע מעשי כדי להבטיח חוויה חלקה.

האם חג המולד הוא חג לאומי באלבניה?

באלבניה, יום חג המולד (25 בדצמבר) מוכר כחג לאומי. המשמעות היא שביום זה, רוב משרדי הממשלה, בתי הספר ועסקים רבים יהיו סגורים. עם זאת, בהתחשב במגוון הרב- תרבותי של המדינה, שמירה על החג משתנה ממקום למקום. באזורים נוצרים בעיקר, החגיגות בולטות יותר, בעוד שבאזורים אחרים, היום עשוי להתקיים בצורה שקטה.

תאריכים שחשוב לזכור

ערב חג המולד (24 בדצמבר): זהו יום משמעותי לחגיגות, במיוחד בקהילות נוצריות. אמנם זה אינו חג, אך עסקים מסוימים עשויים לסגור מוקדם.

חג המולד (25 בדצמבר): חג לאומי ברחבי אלבניה, צפו לסגירות של משרדי ממשלה, בנקים, מסעדות, אטרקציות ועסקים רבים.

ערב השנה החדשה (31 בדצמבר) ויום השנה החדשה (1 בינואר): נחגג בהרחבה ברחבי אלבניה בקול תרועה רמה, כולל זיקוקים ואירועים ציבוריים.

מידע מעשי למטיילים

הזמינו מראש מקום לינה ואטרקציות: בעונת החגים מומלץ להזמין את מקומות הלינה וכל סיור או חוויות זמן רב מראש.

תחבורה ציבורית: היו מוכנים ללוח זמנים מופחת בתחבורה הציבורית בחג המולד ובראש השנה האזרחית. מוניות יהיו זמינות כמובן גם בחגים. 

אוכל ומסעדות: בעוד שמסעדות רבות בערים הגדולות נשארות פתוחות במהלך חג המולד, האפשרויות עשויות להיות מוגבלות בעיירות ובכפרים קטנים יותר. מסעדות רבות מציעות תפריטים חגיגיים מיוחדים במהלך העונה, הזדמנות מצוינת לנסות מנות חג מולד אלבניות מסורתיות.

כרטיסי אשראי וכספומטים: כרטיסי אשראי מתקבלים בערים ובאזורי תיירות, אך פחות באזורים כפריים. כספומטים זמינים בעיקר באזורים עירוניים.

מזג אוויר

מזג האוויר באלבניה בעונת חג המולד משתנה מאוד בהתאם לאזור בו אתם נמצאים. האקלים של אלבניה מאופיין בשילוב של השפעות ים תיכוניות ויבשתיות, מה שמוביל לשינויים בדפוסי מזג האוויר בחלקים שונים של המדינה.

אזורי החוף- אקלים ים תיכוני מתון

באזורי החוף, בערים מקסימות כמו דורס (Durrës) ו-ולורה (Vlorë), האקלים נחשב לים תיכוני עם טמפרטורות בחודש דצמבר שנחשבות למתונות ונעות בדרך כלל בין 10 מעלות צלזיוס ל-16 מעלות צלזיוס במהלך היום. תקופה זו עשויה להיות גשומה למדי, לכן מומלץ להיערך עם ציוד מתאים לגשם אם אתם מבקרים באזורי החוף.

אזורים פנימיים והרריים- קר ומושלג

אזורי פנים הארץ, במיוחד באזורים ההרריים בצפון ובמזרח אלבניה, חווים מזג אוויר חורפי קר וסוער. באלפים האלבניים עונת החורף מאופיינת בשלג כבד, שהופך אותה לפופולארית עבור ספורט חורף. באזורים אלו הטמפרטורות נעות בדרך כלל סביב האפס מעלות, ובלילה אף עלולות לרדת מכך. 

העיר טירנה- חורף מתון וקר

בעיר הבירה טירנה ובאזורים עירוניים אחרים במדינה עונת הכריסמס מאופיינת במזג אוויר קר עם טמפרטורות במהלך חודש דצמבר שנעות בין 2°C ל-12°C. בתקופה זו תזכו לפגוש ימים גשומים, מעוננים וגם שמשיים.  

מומלץ לארוז שכבות, כולל בגדים חמים לערב הקרים ולימים קרירים, במיוחד אם אתם מתכננים לחקור אזורים שונים במדינה. זכרו כי הימים קצרים יותר בחודשי החורף, לכן תכננו את הפעילויות שלכם כדי להפיק את המרב משעות האור.

עונת חג המולד באלבניה מציעה מגוון חוויות מבחינת מזג אוויר, החל מחורפים ים תיכוניים מתונים לאורך החוף ועד לנופים מושלגים באזורים ההרריים. מגוון זה הופך את אלבניה ליעד מעניין בתקופת החורף, מציעה סוגים שונים של חוויות נופש בהתאם למקום בו תבחרו לבקר.

יעדי הכריסמס החגיגיים של אלבניה

במהלך עונת חג המולד אלבניה הופכת לארץ פלאות חגיגית, מציעה מגוון חוויות בכל אזוריה המגוונים. בין אם אתם מחפשים חגיגות עירוניות תוססות או מצוות מסורתיות ושלוות יותר, לאלבניה יש משהו מיוחד להציע עבורכם. הנה כמה מקומות שאתם פשוט חייבים לבקר בהם כדי לחוות את רוח חג המולד האלבנית.

עיר הבירה טירנה (Tirana)

חגיגת חג המולד בטירנה, עיר הבירה של אלבניה, היא חוויה מיוחדת באמת, כזו שמשלבת צבעים ואורות על הרקע התרבותי וההיסטורי הייחודי של העיר. טירנה משתנה במהלך תקופת החגים, מציעה מגוון פעילויות וחוויות שנותנות מענה לכל הגילאים ותחומי העניין. 

קישוטים ואורות חגיגיים

מרכז העיר: לב העיר טירנה מתעורר לחיים עם תצוגות אור מסנוורות וקישוטים חגיגיים. כיכר סקנדרבג (Skanderbeg Square) כיכר העיר המרכזית, הופכת ללב העניינים של הכריסמס בעירף, בה תמצאו שוק חג מולד תוסס וצבעוני ובמרכזו עץ חג המולד של העיר. השדרות והרחובות המרכזיים של העיר לובשים אורות וקישוטים, מוסיפים לאווירה החגיגית של העיר. אל תפספסו את שדרת הקדושים של העיר- Bulevardi Dëshmorët e Kombit שדרה ראשית זו מציגה מדי שנה אורות חגיגיים וקישוטים, כמו גם רחוב Toptani , ידוע בשוק חג המולד הקטן שלו, מדרחוב מעוצב להפליא מקושט ומואר. 

שוק חג המולד של טירנה 

טירנה מארח שוק חג מולד מקסים, ממוקם בכיכר סקנדרבג (Skanderbeg Square) המרכזית. כאן תוכלו לשוטט בין מגוון דוכנים ולמצוא הכל מהכל- מלאכת יד צבעונית, סחורות אלבניות מסורתיות, קישוטי חג מולד ומאכלים חגיגיים.

תאריכים: החל מה-5 בדצמבר 2023.

מיקום: כיכר סקנדרבג (Skanderbeg Square).

שעות פתיחה: בכל יום בין השעה 10 בבוקר ועד 7 בערב.

אירועי תרבות ובידור

העיר מארחת מגוון קונצרטים, הופעות ומופעי תרבות במהלך עונת חג המולד. אירועים אלה מציגים לעתים קרובות אמנים מקומיים ובינלאומיים כאחד. כמו כן ישנן פעילויות רבות ואפשרויות בילוי לילדים- סדנאות, הצגות חגיגיות והופעות של סנטה קלאוס.

תענוגות קולינריים

שוק חג המולד של העיר והמסעדות המקומיות מציעים מגוון מאכלים חגיגיים ופינוקי חג מולד אלבניים מסורתיים. זוהי הזדמנות מצוינת לנסות התמחויות עונתיות. רבים מהמסעדות ומבתי הקפה של טירנה מציעים תפריטי חג מיוחדים, מהדורות חג שמספקות הזדמנות ליהנות גם ממטבח אלבני מסורתי וגם מהמטבח הבינלאומי ברוח החגים.

מצוות דת וחגיגות

ומי שמתעניין בהיבטים דתיים של חג המולד, הכנסיות של טירנה, כולל הקתדרלה הקתולית והכנסיות האורתודוקסיות, מקיימות שירותי חג מולד ומיסות חג. טירנה היא גם מקום תוסס לחגוג בו את ערב השנה החדשה, עם מופעי זיקוקים, קונצרטים ציבוריים וחגיגות שמתקיימות בכל רחבי העיר.

העיר ג'ירוקאסטרה (Gjirokastra)

כ-3 שעות נסיעה דרומה מהבירה טירנה תמצאו את העיר ג'ירוקאסטרה, "עיר האבן", אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. העיר הקסומה מציעה בתקופת הכריסמס שילוב של קסם היסטורי ורוח חגיגית, כשרחובות העיר ההיסטוריים מתמלאים אורות וקישוטים לצד שוק הכריסמס המפואר שלה. 

ג'ירוקאסטרה מפורסמת בזכות הארכיטקטורה העות'מאנית השמורה שלה, עם בתי אבן ורחובות מרוצפי אבן שמספקים רקע ציורי לביקור. אל תפספסו ביקור במצודת ג'ירוקאסטרה (Gjirokastra Castle), טירה שמציעה מסע היסטורי לצד נופים מרהיבים. למרות שהטירה הגבוהה עשויה להיות קפואה בחודשי החורף, תאמינו לנו שהמאמץ שווה את זה. 

פסטיבל אורות חג המולד והשוק המקומי

כחלק מחגיגות חג המולד, ג'ירוקאסטרה מארחת מדי שנה את פסטיבל אורות חג המולד, אירוע חגיגי שבו הרחובות והמבנים ההיסטוריים מוארים באורות מהפנטים, מוסיפים לאווירה הקסומה ממילא של העיר. פסטיבל האורות נערך בכיכר Sheshi Çerçiz Topulli בעיר ובו תמצאו גם שוק חורף שכולל מתנות ומזכרות בעבודת יד, דוכני אוכל מקומי והופעות מוזיקה חיה ופעילויות לילדים. 

תאריכים: החל מה-22 בדצמבר 2023 ועד ה8 לינואר 2024.

מיקום: כיכר Sheshi Çerçiz Topulli

פריז של אלבניה- העיירה Korca

ביקור בקורצ'ה במהלך עונת חג המולד מציע חוויה ייחודית ומענגת. קורצ'ה, שידועה במורשת התרבותית העשירה שלה ובכינוייה המחמיא "פריז הקטנה" של אלבניה, מתעוררת לחיים מחדש בעונת החורף עם קסם מסורתי ורוח חגיגית. העיר נמצאת מרחק של כ-3 שעות נסיעה מהבירה טירנה, לא רחוק מהגבול עם יוון. 

שוק חג המולד של קורצ'ה

מיקום: מול הקתדרלה שבשדרות הרפבוליקה- Boulevardi Republika. שם הקתדרלה- Katedralja Ortodokse "Ringjallja e Krishtit"

תאריכים: 3 בדצמבר ועד ה-24 בדצמבר 2023.

שעות פעילות: 11:00-19:00.

השוק ידוע ביופיו ומציע אווירה נעימה וחגיגית. המבקרים יכולים לחקור דוכנים שונים שמציעים אומנות אלבניות מסורתיות, קישוטי חג מולד ופינוקים קולינריים עונתיים- מאכלים מסורתיים ומשקאות חמים ומנחמים. אל תפספסו טעימה מבירת קורצ'ה המסורתית.

קישוטים ואורות חגיגיים

מרכז העיר של קורצ'ה מעוטר באורות חגיגיים ובקישוטים שיוצרים סביבה חמה ומסבירת פנים. ציוני הדרך המרכזיים של העיר, ביניהם השדרה הראשית ואזור הקתדרלה, מוארים להפליא, מציעים הזדמנויות צילום נהדרות.

פעילויות תרבותיות

שימו לב לקונצרטים, אירועי תרבות ופעילויות שמאורגנות בעיר במהלך עונת החגים, מציגים כישרונות ומסורות מקומיות. בקרו גם במוזיאונים ובגלריות מקומיות, כמו המוזיאון הלאומי לאמנות ימי הביניים (Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar), כדי לחקור את המורשת התרבותית העשירה של קורצ'ה.

סקי ופעילויות חורף

ואם אתם אנשי אקסטרים או שמתחשק לכם להוסיף קורט של ספורט וקור לחוויה האלבנית שלכם, באזור הסמוך דארדה (Dardha), כחצי שעת נסיעה מהעיר קורצ'ה, תמצאו אפשרויות סקי וסנובורד בסביבה ציורית.

העיירה בראט (BERAT)

ביקור בעיירה בראט בעונת חג המולד הוא חוויה ייחודית ומקסימה. העיירה, ידועה בכינוי "עיר אלף החלונות" בשל הארכיטקטורה השמורה שלה מהתקופה העות'מאנית, מציעה שילוב של יופי היסטורי ורוח חגיגית בתקופת החגים. 

בראט ידועה במיוחד בשל בתי האבן הציוריים שלה עם החלונות הגדולים, ושיטוט ברחובות המרוצפים של העיר העתיקה (Mangalem) ומסביב לטירה (Kalaja e Beratit) היא חוויה מענגת, במיוחד כשהעיירה מעוטרת בקישוטים חגיגיים. אל תפספסו גם ביקור בטירה עצמה, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, מציעה נוף פנורמי של העיירה ונהר האוסום הפסטורלי. 

שוק חג המולד של בראט

מיקום: Bulevardi Republika, המדרחוב הראשי של העיירה, ליד Ura e Varur, הגשר התלוי.

שוק חג המולד של בראט כולל מגוון דוכנים שמציעים אומנות מקומית, סחורות אלבניות מסורתיות, קישוטי חג מולד ומאכלים חגיגיים. זהו מקום אידיאלי לקניית מתנות ומזכרות ייחודיות לחג. אל תפספסו את ההזדמנות להתענג על טאב קוסי אלבני (מנת בשר אפויה), ראקיה (אלכוהול חזק), גבינה מקומית, יין בראטי, סלטים ושאר התמחויות אזוריות.

חוויות תרבותיות

בקרו במוזיאונים מקומיים, כמו מוזיאון אונפרי (Muzeu Kombëtar Ikonografik Onufri) והמוזיאון האתנוגרפי הלאומי (Muzeu Etnografik) כדי ללמוד על המורשת התרבותית העשירה של בראט ושל אלבניה כולה. צאו גם לחקור את הכנסיות והמסגדים ההיסטוריים של העיירה, משקפים את העבר הרב-תרבותי שלה.

קולינריה אלבנית- מאכלי חג המולד שאסור לכם לפספס

לאלבניה היסטוריה קולינרית עשירה, ובעונת חג המולד, המדינה מציעה מגוון מענג של מאכלים מיוחדים, כאלו שנטועים עמוק בתרבות האלבנית. הנה כמה ממנות חג המולד המסורתיות שתוכלו למצוא באלבניה:

Tave Kosi (כבש אפוי עם יוגורט)

Tave Kosi היא מנה אלבנית אהובה, מורכבת מנתחי טלה או כבש אפויים עם אורז ומוגשים לצד יוגורט מרענן. זוהי מנה עשירה ומלאת טעם שמסמלת את הרוח החגיגית של חג המולד האלבני.

היכן למצוא: תוכלו ליהנות מ-Tave Kosi במסעדות אלבניות מסורתיות ובמסעדות מקומיות ברחבי המדינה, במיוחד בערים כמו טירנה, בראט וקורצ'ה.

Fërgesë (תבשיל פלפלים וגבינות)

תבשיל אלבני אהוב שמורכב מפלפלים אדומים קלויים, עגבניות, בצל וגבינות מקומיות, מוגש לעתים קרובות כתוספת או כמנה ראשונה במהלך חג המולד ואירועים מיוחדים אחרים.

היכן למצוא: חפשו את המנה במסעדות מקומיות ובטברנות ברחבי אלבניה, במיוחד בערים עם מסורת קולינרית חזקה כמו Gjirokastra ו-Shkodër.

Qofte të Fërguara (קציצות בשר מטוגנות)

כדורי בשר עשירים שעשויים מתערובת של בשר טחון (בדרך כלל בקר או כבש) עם בצל, עשבי תיבול ותבלינים, מטוגנים עד להזהבה ומוגשים כמנה ראשונה או עיקרית. 

איפה למצוא: שווקים מקומיים, דוכני אוכל רחוב או מסעדות מסורתיות בערים שונות ברחבי אלבניה.

Pite me Mish (פאי בשר)

פשטידה מלוחה במילוי בשר טחון, בצל ותערובת תבלינים. מנה עשירה שממנה נהנים האלבנים בעונת חג המולד.

איפה למצוא: מאפיות ומסעדות מקומיות, במיוחד בערים כמו Krujë ו-Vlorë.

בקלאווה וממתקים אחרים

שולחנות חג המולד האלבניים יהיו מלאים תמיד במבחר של ממתקים וקינוחים- בקלאווה, שקרפארה (עוגיות סולת ספוגות בסירופ) ורחט לוקום (תענוג טורקי). 

היכן למצוא: מאפיות מקומיות, קונדיטוריות ושווקים ברחבי אלבניה.

תכנון החופשה

היכן לבקר

טירנה: התחילו את המסע בעיר הבירה טירנה, שם תוכלו לחקור את כיכר סקנדרבג, שוק חג המולד ולספוג את האווירה התוססת של העיר. אל תחמיצו את חגיגות הסילבסטר בטירנה, ידועות במופעי הזיקוקים התוססים והחגיגות ברחובות ובמועדונים ברחבי העיר.

Gjirokastra: צאו אל העיר ההיסטורית Gjirokastra כדי לחוות את פסטיבל אורות חג המולד ולחקור את הארכיטקטורה העות'מאנית השמורה שלה.

Korçë: בקרו בקורצ'ה כדי לטבול את עצמכם בשוק חג המולד החגיגי שלה וליהנות מהתרבות והמטבח המקומי.

בראט: חקרו גם את העיר היפהפייה בראט שידועה בארכיטקטורה הייחודית שלה מהתקופה העות'מאנית ושוק חג המולד הקסום שלה.

סרנדה: שקלו גם לבקר  ביקור בעיר Saranda, עיר חוף שידועה בנופים המדהימים ובמעדני פירות הים שלה.

כמה זמן להישאר?

חופשת חג מולד באלבניה יכולה להיות מסע של שבוע, תקופה שנותנת מספיק זמן לחקור את טירנה, הערים ההיסטוריות, ומאפשרת גם לצאת לטיולי יום לאטרקציות סמוכות.

מתי להגיע?

נסו להגיע לאלבניה בתחילת חודש דצמבר כדי לטבול את עצמכם ברוח חג המולד ובחגיגות. נסו להימנע מחופשה בחג עצמו (24-25 לדצמבר), משום שבימים אלו חלק גדול מהאתרים והאטרקציות נשארים סגורים. 

אז אם נמאס לכם משווקי החג המצועצעים של מערב אירופה או שמתחשק לכם לנסות משהו מרענן וחדש, אלבניה בכריסמס הוא ממש כמו אותה קרובת משפחה מוזרה שמתבלת את המפגשים המשפחתיים בקסם בלתי צפוי. משווקי חג מולד למנות אלבניות מענגות, ואפילו ריקודים מדי פעם עם איזה מקומי, עונת החגים שלכם כאן הולכת להיות ייחודית ובלתי נשכחת. 

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בטירנה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על טירנה, אלבניה!

דילוג לתוכן